رد کردن لینک ها

فاند چیست: انواع فاند و راههای دریافتشان را در اپلای بادی بخوانید!

فاند (Fund) در لغت به معنای وجه تهیه کردن برای هدفی خاص یا همان سرمایه گذاری است. دراین نوشته منظور از فاند “کمک هزینه تحصیلی” می‌باشد که این کمک هزینه معمولا در ازای انجام کار و تعهداتی خاص (فاند همکاری)، داشتن شرایطی خاص (فاند شایستگی)، یا نیاز مالی متقاضی (فاندهای دولتی) به وی تعلق می‌گیرد. تعهدات معمول برای دریافت فاند اغلب انجام کار یا همکاری در پژوهشی علمی است. همچنین شرایط مورد نیاز برای دریافت فاند هم می‌تواند اثبات عدم بضاعت دانشجو در پرداخت هزینه‌های تحصیل و نیاز به دریافت کمک (انواع گرنت) یا داشتن نمرات بالا، شایستگی‌ای خاص و دارا بودن استانداردهای مورد نظر دانشگاه برای بورسیه شدن باشد (انواع اسکالرشیپ). راه‌های دیگری نیز برای دریافت فاند وجود دارد که در ادامه مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

فاند را به دو دسته کلی می‌توان تقسیم کرد:

  1. هزینه‌ای که به عنوان حقوق و دستمزد به دانشجو پرداخت می‌شود و به منزله‌ی درآمد حاصل از کار دانشگاهی (دستیار آموزشی یا پژوهشی) محسوب می‌شود.
  2. هزینه‌ای که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به پرداخت شهریه یا دیگر هزینه‌های تحصیل دانشجو کمک می‌کند.

حقوق ماهیانه یا سالیانه در ازای کار دانشگاهی

مبلغی است که در قالب حقوق ماهیانه یا سالانه از سوی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های آمریکا، کانادا و استرالیا در نظر گرفته می‌شود و عموماً به دانشجویان مقطع دکترا و بالاتر تعلق می‌گیرد. دانشجویان در ازای کاری که در مجموعه دانشگاهی یا تحقیقاتی و زیر نظر استاد خود انجام می‌دهند، ماهیانه و در قالب قراردادهای یک ساله این حقوق را دریافت می‌کنند. دانشجویان دوره دکترا به عنوان یک فرد شاغل در دانشگاه محسوب می‌گردند و مانند سایر مسئولین دانشگاه از حقوق ماهیانه برخوردار می‌شوند. برای دریافت این حقوق ماهانه باید یکی از دو موقعیت شغلی، دستیار پژوهشی یا دستیار آموزشی را بدست آورد.

  • دستیار پژوهشی (Research Assistantship): این کمک هزینه که عمدتا برای دانشجوهای مقطع دکتراست به واسطه‌ی انجام امور پژوهشی مورد نظر استاد به دانشجو پرداخت می‌شود. عمده کار محوله به دانشجو، حضور مداوم در آزمایشگاه‌ها، شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها، مدیریت همایش‌های پژوهشی دانشکده، ارائه و نوشتن مقالات یا کمک در ویرایش کتاب و مقالات استاد است. برای دریافت این فاند نیاز است تا به  طور مستقیم با استادی که نیاز به RA دارد، تماس بگیرید.
  • دستیار آموزشی یا استاد حل تمرین (Teaching Assistantship): کسی است که کارهای کمک آموزشی از قبیل برگزاری کلاس حل تمرین و تصحیح اوراق امتحانی و مسئولیت آزمایشگاه و … را بر عهده می‌گیرد. درآمد TA تفاوت چندانی با RA ندارد و از طرف دانشکده به دانشجو پرداخت می‌شود. این فاند هم عمدتا برای مقطع دکتری بوده و با توجه به نوع کار برای داشتن شانس بیشتر دریافت این فاند به مهارت speaking بالا (نمره speaking تافل بالای ۲۵ یا آیلتس بالای ۷) نیاز است.

Grant به انواعی از کمک هزینه‌ها گفته می‌شود که بر اساس نیاز دانشجو به وی اعطا می‌گردد. منبع این کمک هزینه می‌تواند دولتی یا موسسه‌های خیریه و یا حتی خود دانشگاه باشد. درصورت واجد شرایط شدن، این کمک هزینه یا مستقیما به خود دانشجو پرداخت می‌شود و یا به صورت تخفیف و waiver از شهریه و هزینه‌های تحصیل وی کسر می‌گردد.

Financial Need و Tuition grant از سری برنامه‌های دولتی برای کمک به دانشجوهای کم بضاعت می‌باشد به این صورت که از طریق انجام بررسی‌ها و آزمون‌های خاصی مانند Pell grant یا FSEOG در ایالات متحده یا غیره (در کشورهای مختلف این روند متفاوت بوده و معمولا مخصوص دانشجوهای بومی می‌باشد) ناتوانی مالی متقاضیان در پرداخت هزینه های تحصیل راستی آزمایی شده و از این مزایا بهره مند می‌شوند. علاوه بر این، تعهدات خاصی نیز از دانشجو گرفته می‌شود که در صورت به اتمام نرساندن آن‌ها وجه پرداختی باید بازپس داده شود.

Waiver این نوع گرنت مستقیم به دانشجو پرداخت نمی‌شود بلکه از شهریه یا هزینه های مرتبط به دانشگاه وی کاسته می‌شود. این فاند نیز برای دانشجو‌های نیازمند بوده اما برخی دانشگاه‌ها با گذاشتن شرایطی خاص این فرصت را برای عموم فراهم کرده‌اند.

Awards به عنوان پاداش برای افراد واجد شرایط داده می‌شود و ویژگی برتر این فاند عدم نیاز به بازپرداخت کمک هزینه دریافتی می‌باشد. این فاند معمولا به افراد دارای استعداد و شایستگی خاص تعلق می‌گیرد یا کمک هزینه‌ای است از طرف شرکت‌ها و موسسه‌های خاصی که در راستای اهداف و منافع خود به دانشجوهای مورد نظرشان تخصیص می‌دهند. انواع دیگر بورسیه‌ها هم معمولا مختص هر دانشگاه بوده و بنا بر نیاز و نظر مسئولین دانشگاه متفاوت است.

Scholarship یا بورسیه کمک هزینه‌ای است که کاملا بر اساس شایستگی‌های متقاضی برای کمک به تحصیل وی پرداخت می‌شود. این نوع فاند معمولا به صورت ترمی برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود که برای دریافت آن در ترم‌های بعد اصولا معدل دانشجو تعیین کننده است. برای دریافت این نوع کمک هزینه تحصیلی دانشجو باید حائز شرایط تحصیلی و علمی در سطوح بالایی باشد که نمرات دانشگاه و آزمون های مختلف از قبیل GRE و GMAT و …این برتری را مشخص می‌کند. علاوه بر شایستگی آکادمیک، داشتن سابقه‌های ورزشی (عضویت در تیم کشوری در هر رشته ورزشی) یا هنری در سطوح بالا می‌تواند برای بورسیه شدن به دانشجو کمک کند.

Fellowship به دانشجویان دوره دکترا و در مواردی کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد. این نوع بورسیه عموما به گروه‌های پژوهشی‌ای تعلق می‌گیرد که بر روی موضوع خاصی برای تحقیق تمرکز دارند و معمولا هر ساله تمدید می‌گردد. انواع مختلفی از این نوع بورس‌های تحصیلی و پژوهشی در آمریکا و کانادا وجود دارد که توسط بنیادهای خیریه خصوصی و به نام افراد و خیرین مشهور ارائه می‌شود.

× ارتباط از طریق واتس آپ