رد کردن لینک ها

مقاصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در خارج از کشور و منطقه آسیا-اقیانوسیه

تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور از جمله موضوعاتی است که ذهن برخی دانشجویان دوره کارشناسی که نزدیک به اتمام دوره خود هستند و تصمیم به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دارند را به خود مشغول نموده است. تحصیل در خارج از کشور در دوره کارشناسی ارشد از جمله دوره‌های پرطرفدار در سراسر جهان بوده و همچنان در حال افزایش است. یک منطقه خاص با ساختار ویژه برای تحصیل در خارج از کشور منطقه آسیا-اقیانوسیه بوده که مشتمل بر ۳۸ کشور با فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف در شرق آسیا، جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه است. با توجه به وجود دانشگاههایی با رتبه بالای جهانی در این منطقه جای تعجب نیست که دانشجویان زیادی مشتاق به تحصیل در آن باشند. اما سوال اینجاست که کدام کشور فرصتهای تحصیلی خوبی در اختیار دانشجویان قرار می دهد؟

نشریه آموزش عالی تایمز (THE) به تازگی فهرست ۲۰۰ دانشگاه برتر منطقه آسیا-اقیانوسیه را منتشر کرده است. در ادامه به بررسی برخی از دانشگاه‌های معتبر منطقه آسیا-اقیانوسیه برای تحصیل در خارج از کشور در دوره کارشناسی ارشد می‌پردازیم.\

تحصیل در خارج از کشور: استرالیا

در معرفی مقاصد تحصیل در خارج از کشور، استرالیا با داشتن ۱۸ دانشگاه در جمع ۵۰ دانشگاه برتر از موقعیت خوبی برخوردار است. اگر جهت تحصیل در خارج از کشور، استرالیا را انتخاب کرده‌اید شما فرصت تحصیل در یک کشور چند ملیتی و با فرهنگ‌های مختلف را برگزیده‌اید. در واقع ۴۰ درصد از ساکنین استرالیا در خارج از این کشور متولد شده‌اند. در حال حاضر حدود ۷۰.۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های استرالیا مشغول به تحصیل هستند که جامعه دانشجویی بزرگی به شمار می‌آید. دانشگاه‌های استرالیا بر تحقیقات تمرکز زیادی دارند بنابراین چنانچه بعد پژوهشی دانشگاه‌ برایتان اهمیت دارد، برای تحصیل در خارج از کشور، استرالیا انتخاب درستی محسوب می‌شود. همچنین با توجه به انگلیسی زبان بودن کشور استرالیا و ارائه دوره‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی شاید برخی از موانع زبانی را در این کشور نداشته باشید. از این رو با توجه به برقراری ارتباط آسان میان دانشجویان بین‌المللی و سایر شهروندان استرالیا، این کشور یکی از مقاصد مهم تحصیل در خارج از کشور به شمار می‌رود.

تحصیل در خارج از کشور: چین و کره جنوبی

برای تحصیل در خارج از کشور، چین و کره جنوبی دومین مقصد دانشجویان به شمار می‌روند. هر کدام از کشورهای چین و کره جنوبی دارای هفت دانشگاه در میان ۵۰ دانشگاه برتر هستند. اگرچه این دو کشور از نظر جغرافیایی در کنار یکدیگر قرار دارند ولی هر کدام از این کشورها یک تجربه و فرصت مطالعاتی منحصر بفرد را ارائه می‌دهند. کشور چین محل استقرار بیشترین تعداد دانشگاه‌ها و همچنین بیشترین جمعیت دانشجویان در سراسر جهان است. در واقع در حال حاضر حدود ۱۲۵.۰۰۰ دانشجوی خارجی کشور چین را به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور خود انتخاب نموده‌اند. کشور سنگاپور که وسعت بسیار کمتری دارد و دارای ۹۰ درصد نرخ مشارکت در آموزش عالی است، تنها دارای ۵۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی است. هر دو کشور چین و کره جنوبی به عنوان پیشتازان جهانی در موضوعات STEM به شمار می‌روند. چنانچه شما یک پژوهشگر جوان در زمینه علوم و یا ریاضیات محسوب می‌شوید دانشگاه‌های این دو کشور بهترین مقاصد تحصیل در خارج از کشور برای شما هستند. کشورهای چین و کره جنوبی سرمایه‌گذاری زیادی در تمامی زمینه‌ها از جمله آموزش عالی خود انجام داده و بستر مناسبی برای آموزش دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند.

تحصیل در خارج از کشور: ژاپن

سومین مقصد تحصیل در خارج از کشور، ژاپن با تعداد شش دانشگاه در میان ۵۰ دانشگاه برتر منطقه به شمار می‌رود. دانشگاههای ژاپن همانند دانشگاه‌های کشور استرالیا در زمینه تحقیقات و پژوهش عملکرد قابل توجهی دارند. از نظر بودجه در نظر گرفته شده و هزینه صورت گرفته، کشور ژاپن سومین سیستم آموزش عالی بزرگ در دنیا را در اختیار دارد. در حال حاضر حدود ۱۳۵.۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی کشور ژاپن را به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور خود انتخاب نموده‌اند. با بررسی دانشجویانی که از سراسر نقاط مختلف جهان از آمریکای شمالی، اروپا و منطقه اقیانوسیه و کشورهای اطراف در این کشور گرد هم آمده‌اند می‌توان دریافت که این کشور چقدر برای تحصیل در خارج از کشور دانشجویان جذاب و محبوب است. همانطور که می‌دانید کشور ژاپن به عنوان یک کشور توسعه یافته و با صنایع پیشرفته بین‌المللی سرمایه‌گذاری‌های زیادی بر روی سیستم آموزشی و تحقیقات انجام داده است لذا دانشگاه‌های ژاپن تمرکز زیادی بر روی تحقیقات دارند. با توجه به موارد فوق دانشگاه‌های ژاپن یکی از مقاصد مهم تحصیل در خارج از کشور برای پژوهشگران و دانشجویان محسوب می‌شود.

تحصیل در خارج از کشور: هنگ کنگ

مقصد بعدی تحصیل در خارج از کشور، هنگ کنگ است. هنگ کنگ به فاصله نزدیکی از ژاپن و با تعداد پنج دانشگاه در میان ۵۰ دانشگاه برتر منطقه در جایگاه چهارم قرار دارد. در حال حاضر تعداد ۳۲.۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان در دانشگاه‌های هنگ کنگ مشغول به تحصیل هستند. با این وجود کشور هنگ کنگ با این تعداد دانشجو دارای یک فرهنگ چند‌ملیتی است. دانشگاه‌های هنگ کنگ در تمامی رشته‌ها انسجامی دارند که از تاثیر سیستم آموزش عالی قدرتمند بریتانیا بر سیستم آموزشی این کشور حکایت دارد. کشور هنگ کنگ سال‌ها یکی از مستعمره‌های بریتانیا بوده و از این رو تاثیر فرهنگ و نظم بریتانیا از جمله در سیستم آموزشی هنگ کنگ نمایان است. بنابراین چنانچه به دنبال تحصیل در خارج از کشور در دوره ارشد رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی یا موضوعات STEM هستید، می‌توانید دوره‌های ایده‌آل مورد نظر خود را در دانشگاه‌های هنگ کنگ پیدا نمائید.

تحصیل در خارج از کشور: سایر کشورهای منطقه

در بررسی مقاصد تحصیل در خارج از کشور، سایر کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه که دارای دانشگاهی در میان ۵۰ دانشگاه برتر هستند شامل سنگاپور، تایوان و نیوزیلند است. هر کدام از این کشورها دارای دو دانشگاه در جمع ۵۰ دانشگاه برتر منطقه هستند. کشور سنگاپور رتبه اول را در میان کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه به خود اختصاص داده است. این کشورها به عنوان مقاصد تحصیلی محبوب دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌روند و هر کدام از آن‌ها بطور متوسط حدود ۵۰.۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی دارند که در دانشگاه‌های آن‌ها مشغول به تحصیل هستند. در کشور تایوان رشته‌های مهندسی و کامپیوتر از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های فوق، تایوان را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های تایوان تجربیات عملی و برگزاری دوره‌های آموزشی در صنایع تولیدی پیشرفته آن کشور را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

کشور سنگاپور یکی از کشورهای پیشرفته آسیای جنوی شرقی بوده و دوره‌های کارشناسی ارشد معتبری در رشته‌‌های فوق و همچنین در شاخه‌های ریاضیات و فیزیک در دانشگاه‌های معتبر و با کیفیت خود برگزار می‌کند. از این رو دانشجویان بین‌المللی که تمایل به تحصیل در خارج از کشور را دارند کشور سنگاپور را به عنوان یکی از مقاصد خود انتخاب می‌نمایند. در سنگاپور دانشجویان امکان بهره‌مندی از سیستم آموزش عالی با کیفیت و منطبق با استانداردهای روز بین‌المللی را دارند.

کشور نیوزیلند همانند کشور هنگ کنگ در تمامی رشته ها دارای دانشگاه‌ها و دوره‌های معتبر است. جالب است بدانید در کشور نیوزیلند تنها هشت دانشگاه وجود دارد و از این تعداد دانشگاه، دو دانشگاه در جمع ۵۰ دانشگاه برتر منطقه آسیا-اقیانوسیه قرار دارند. زبان رسمی کشور نیوزیلند انگلیسی است لذا برخی مشکلات کشورهای غیر انگلیسی زبان در آن وجود ندارد.

× ارتباط از طریق واتس آپ